MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİPETROL ve DOĞAL GAZ MÜHENDİSLİĞİ


SPE

SPE Turkey

Petrol Mühendisleri Topluluğu (SPE) kâr amacı gütmeyen, yöneticileri, müdürleri, bilim adamlarını ve mühendisleri, kısacası petrolün yer altından çıkarılp üretilmesine kadar olanda çalışan herkesi bir araya getiren uluslararası bir topluluktur. SPE’nin toplamda 147 ülkede 143000 üyesi bulunmaktadır. Dünya çapında 199 profesyönel section ve 333 öğrenci topluluğu ile temsil edilmektedir.  SPE ile ilgili detaylı bilgi için www.spe.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

SPE, Türkiye’de Petrol Mühendisleri Birliği Derneği (SPE Turkiye) tarafından temsil edilmektedir. SPE Turkiye’ye bağlı 5 üniversite topluluğu bulunmaktadır. Bunlar; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü, Batman Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi’dir. Ayrıca SPE, bu üniversitelerin öğrencilerine www.onepetro.org websitesi yardımıyla akademik makalelere ücretsiz erişim imkanı vermektedir.

SPE Türkiye, Türkiye’deki petrol endüstrisini teknik ve sosyal aktiviteleri ile bir araya getirmektedir. SPE Türkiye’nin yaklaşık olarak 200 üyesi vardır ve bu üyeler Türkiye’deki Petrol, Doğalgaz ve Jeotermal Enerji sektörlerinde farklı pozisyonlarda görev almaktadırlar. SPE Türkiye, endüstriyi, üniversiteleri, devleti, ve öğrencileri bir araya getirmeyi hedeflemektedir. SPE Türkiye nin amacı, organize ettiği aktivitelerde üyelerinin endüstri tecrübelerini artırabilmek, networklerini gelişitirebilmek, ve üyelerini gerçek potansiyellerine ulaştırabilmektir. 

SPE Türkiye ile ilgili detaylı bilgi www.speturkey.org adresinde bulunabilir.

Üniversite olarak bütün öğrencilerimizin SPE International, SPE Türkiye ve SPE Odtü’ye üye olmalarını tavsiye ediyoruz.