Son Güncelleme:
30/09/2020 - 23:50

ECO-BASE

CO₂ depolanması 2°C ve altı hedefine ulaşmak için kaçınılmazdır.CO₂'nin ticari kullanımı, CO₂ depolaması için bir iş senaryosu yaratma mekanizmalarından biridir ve CO₂-EOR (Geliştirilmiş Petrol Geri Kazanımı) şu anda büyük CO₂ utilhacimlerini sürekli olarak kullanabilen ve daha sonra depolayabilen tek süreçtir.

ECO-BASE, Güneydoğu Avrupa'da (GDA) CO₂-EOR(gelişmiş petrol kurtarımı) için gelir akışları ve iş modelleri geliştirecek ve böylece büyük ölçekli CCUS( karbon yakalam depolama ve kurtarma) dağıtımını destekleyecektir. ECO-BASE, Ağustos 2017'de başlamıştır ve Eylül 2020'de sona ermesi planlanmaktadır. Proje yerel olarak Güneydoğu Avrupa ülkeleri olan Türkiye, Romanya ve Yunanistan'da TNO, (Hollanda) ve IRIS'in (Norveç) desteğiyle yürütülmektedir. Proje ekibi, tüm gelir akışına erişecek ve bölünemez bir süreç olarak kalıcı depolama (EORStore) ile birlikte CO₂-EOR'un optimizasyonuna odaklanacaktır.

ECO-BASE projesinin temel amacı, CO₂-EOR'un bölgedeki petrol üretimini ekonomik olarak iyileştirmesini ve güvenilir kalıcı CO₂ depolaması için bir gelir akışı işlevi görme becerisini göstermektir. ECO-BASE projesi hakkında daha fazla bilgi için https://ecobase-project.eu.