Dünya genelinde üniversiteleri derecelendiren organizasyonlardan birisi olan CWUR 2023 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ODTÜ, ülkemizdeki Vakıf ve Devlet Üniversiteleri arasında 1'inci sırada, dünya üniversiteleri arasında ise 627'inci sırada yer alma başarısını gösterdi.

ODTÜ, 20.531 üniversitenin değerlendirildiği CWUR 2023 sıralamasında dünya genelinde üst %3.1'lik başarı diliminde yer alırken, istihdam edilebilirlik boyutunda ise 319'uncu sırada yer aldı.

Küresel boyutta en geniş akademik sıralamayı yapan CWUR; eğitim, istihdam, akademik kadro ve araştırma temel başlıkları altında toplanan sıralama metodolojisinde, anketlere ve üniversite veri gönderimlerine bağlı olmayan objektif göstergeler kullanıyor. Buna göre, gösterge ve toplam puan üzerindeki ağırlık oranlarının dağılımı aşağıdaki başlıklardan oluşuyor:

1. Eğitim: Yüzde 25 ağırlığındaki bu başlık, üniversitenin büyüklüğüne göre önemli akademik dereceler kazanmış olan mezunların sayısı ile ölçülüyor.

2. İstihdam Edilebilirlik: Yüzde 25 ağırlığındaki bu başlık, üniversitenin büyüklüğüne göre dünyanın en büyük şirketlerinde üst düzey yönetici pozisyonlarında bulunmuş üniversite mezunlarının sayısıyla ölçülüyor.

3. Akademik Kadro: Yüzde 10 ağırlığındaki bu başlık, büyük akademik başarılar kazanan öğretim üyelerinin sayısıyla ölçülüyor.

4. Araştırma: Her biri yüzde 10 ağırlığa sahip aşağıdaki dört alt başlık ile ölçülüyor:

i. Araştırma Çıktısı: Araştırma makalelerinin toplam sayısıyla ölçülüyor.

ii. Yüksek Kaliteli Yayınlar: En iyi dergilerde yayınlanan araştırma makalelerinin sayısıyla ölçülüyor.

iii. Etki: Yüksek etkili dergilerde yer alan araştırma makalelerinin sayısıyla ölçülüyor.

iv. Atıflar: Yüksek atıf alan araştırma makalelerinin sayısıyla ölçülüyor.

CWUR Global 2000 listesinin 2023 sıralaması detaylarına https://cwur.org/2023.php adresinden ulaşılabilir.


Son Güncelleme:
22/05/2023 - 16:57